Wademekum dobrej aranżacji
Podstawą pięknego wnętrza jest przemyślana koncepcja aranżacyjna. Jako pierwszy krok definiujemy swój ulubiony styl, określamy dominującą kolorystykę i strefy pod rozlokowanie mebli i dodatków. Ustalenie stylu wnętrzarskiego i rozkładu mebli na planie pomieszczenia pozwala na zakup konkretnych przedmiotów do wnętrza. Meble i dodatki mogą być ze sobą stylistycznie zsynchronizowane i pochodzić z tej samej palety kolorystycznej. Uzyskujemy wówczas efekt stylowej konsekwencji i ładu. Pomimo porządku wizualnego, taka koncepcja może być czasem postrzegana jako stosunkowo monotonna.
Dla przełamania tego wrażenia możemy wprowadzić urozmaicenia kolorystyczne i stylistyczne. Przez zastosowanie silnego kontrapunktu barwnego lub spokojniejszego akcentu, ale nie z tej samej gamy, pomieszczenie wizualnie ożywa. Obecnie modne jest przełamywanie szarości i brązów gamami zieleni, niebieskiego, złotawej musztardy, a nawet pudrowego różu. Wnętrze nabiera wówczas charakteru i energii. Wydaje się też bardziej wielowymiarowe. Jednym z zabiegów estetycznych, który zyskuje na popularności, jest też łączenie styli. Można wówczas do dominującego stylu dodać element reprezentujący inną estetykę. Na przykład do ascetycznego wnętrza nowoczesnego wprowadzamy antyk lub futrzane poduszki zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego, tworzące wrażenie przytulności.
Okap sprzymierzeńcem estetycznym wnętrza
Efektownym akcentem ożywiającym wizualnie wnętrze może być okap kuchenny. Zwłaszcza okapy wyspowe i okapy przyścienne odznaczają się ciekawymi, odważnymi, dekoracyjnymi kształtami. Podobnie jak w przypadku obrazów i grafik na ścianach, po ich montażu wnętrze nabiera wyrazu i wywołuje wrażenie dopracowania i kompletności. Pewne znaczenie dla interpretacji wnętrza ma też kształt okapu. Okapy o surowych, geometrycznych i kanciastych bryłach wzmacniają wrażenie nowoczesności. Zwłaszcza jeśli wykonane są w całości z chłodnej, połyskliwej stali szlachetnej. Okapy o bardziej owalnych lub lekko wygiętych kształtach łagodzą z kolei ostre krzywizny mebli.
Jeśli zdecydujemy się na okap wyspowy dodatkowo rozdzieli on symbolicznie kuchnię od salonu, tworząc czytelny podział na strefy. Co więcej, nie wszystkie okapy z tej kategorii muszą wyglądać jak sprzęt AGD. Okapy wyspowe często mają kształt designerskiej lampy, która dobrze oświetla blat i płytę grzewczą. Okapy przyścienne skośne projektowane są z kolei z myślą o angażowaniu mniejszej przestrzeni. Są bardziej płaskie i przez to też wizualnie dyskretne. A jeśli chcemy okap optycznie zamaskować, nasz wybór powinien paść na okapy do zabudowy, okapy sufitowe lub okapy blatowe. Walory takiego rozwiązania doceniamy zwłaszcza wtedy, gdy mamy kuchnię w stylu prowansalskim lub w estetyce bazującej na stylistyce retro. W takim przypadku ozdobny styl mebli kłóci się wizualnie z nowoczesnymi bryłami okapów, tworząc estetyczny dysonans. Innym sposobem na zmniejszenie wyrazistości okapu jest wybór modelu łączącego stal ze szkłem. Dzięki elementowi szklanemu ta część okapu wydaje się prawie niewidoczna, a przez to sam okap jest wizualnie delikatniejszy.
Działanie przez kolor i światło
Pamiętajmy również o zabiegach powiększających optycznie samą przestrzeń. Najlepsze do osiągnięcia takiego efektu są jasne kolory, zwłaszcza czysta biel. Ciemne barwy, wyraziste wzory i żonglowanie stylami i kolorami wpływa na zmniejszenie wrażenia przestronności, nawet w dużych metrażowo pomieszczeniach. Decydując się na taką aranżację, możemy jednak zyskać efekt przytulności i dynamiki. Wszystko zależy zatem od naszych preferencji i hierarchii potrzeb. Istotną kwestią jest również oświetlenie. Centralne jest niewystarczające, nie generuje dostatecznej ilości światła, nie pozwala również na tworzenie klimatu i głębi perspektyw. Punkty świetlne powinny być dodane wszędzie tam, gdzie musimy widzieć szczegóły, czyli głównie w miejscu, w którym czytamy, czy też przyrządzamy posiłki. Problem doświetlenia rozwiązują lampy stojące, punktowe oświetlenie sufitowe, a w samej kuchni okap montowany bezpośrednio nad płytą grzewczą.
Sposób na czysty open space
Okapy kuchenne rozwiązują również inny ważny problem wnętrza typu open space. Wydzielane podczas gotowania i smażenia opary nie tylko silnie brudzą kuchnię, ale również szybko przedostają się na salon. Przywierają do mebli, ścian, podłóg i okien, tworząc kleistą warstwę, z którą wiąże się kurz. Taki brud jest trudny do usunięcia, przez co czynność sprzątania jest bardziej absorbująca czasowo. Co więcej, wilgotny osad niszczy i wypacza elementy drewniane oraz farby naścienne. Prowadzi też do rozwoju pleśni oraz nierzadko nieładnie pachnie. Wnikające w tapicerkę i firany opary wydzielają nieprzyjemny zapach, niemożliwy do eliminacji przez wietrzenie pomieszczenia.
Okapy nie tylko pomagają w utrzymaniu czystości, ale również usuwają wirusy, bakterie, alergenne pyłki, drobnoustroje i drobiny kurzu. W kuchni jest przez to czystsze powietrze, co ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Skuteczność okapu kuchennego wzrasta po podłączeniu go do systemu wentylacyjnego budynku. Odprowadza on wówczas opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny, pracując jako wyciąg. Jeśli okap absorbuje opary wyłącznie przez filtr węglowy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia – urządzenie działa jako pochłaniacz. Nie obawiajmy się też głośności urządzenia. Dużo nowoczesnych modeli pracuje naprawdę cicho, generując ok. 50 dB na I biegu.
Projektując kuchnię z salonem, musimy wziąć pod uwagę aspekty praktyczne i estetyczne. W połączeniu dadzą one oczekiwany efekt: zadowolenia z użyteczności i wyglądu.
Brak komentarzy