Kuchnia jest miejscem, w którym estetyka i praktyczne rozwiązania aranżacyjne muszą być uwzględnione w sposób zbalansowany. Ergonomiczne wytyczne dotyczące lokalizacji i wielkości sfer roboczych przesądzają o rozplanowaniu wnętrza kuchennego. Do wyboru pozostaje styl kuchni. Dobierany do niego sprzęt AGD powinien z nim współgrać. Gwarantuje to efekt ładu optycznego i stylistycznej konsekwencji. Część sprzętu może nawet odgrywać rolę wyrazistego akcentu dekoracyjnego i oświetleniowego wydobywającego estetyczny charakter kuchni. Funkcję tę spełnia okap kuchenny. Najlepiej sprzedającą się kategorią urządzeń jest mocowany do ściany okap kominowy.
Liczba modeli na rynku jest duża, w ich wizualizacji pomagają strony ukazujące aranżacje kuchni.
Okap kuchenny kominowy GLOBALO DIVIDA
Pomoc domowa ze stali szlachetnej i szkła
Okap kuchenny odpowiada nie tylko za porządek optyczny, ale też czystość rozumianą literalnie. Urządzenie wchłania wydzielane podczas gotowania i smażenia tłuste i wilgotne opary, przez co możemy być pewni, że kuchnia jako pomieszczenie, gdzie przechowujemy żywność oraz przygotowujemy i spożywamy posiłki, jest miejscem higienicznym.
Okapy pomagają w utrzymaniu codziennej czystości. Opary nie osadzają się na frontach mebli, ścianach, ceramice ściennej i podłogowej, ani sprzęcie i dodatkach kuchennych. Taka warstwa jest nieestetyczna, niehigieniczna, niełatwa do usunięcia i przywiera do niej kurz. Dodatkowo opary z gotowania są przyczyną przedwczesnego starzenia się mebli i ścian. Wilgoć wypacza elementy drewniane, niszcząc stolarkę, wpływa dewastacyjnie na farby ścienne i tapety, a niemiłe zapachy wnikają na stałe w tapicerkę meblową i tkaniny dekoracyjne w oknach. Posiadanie okapu przekłada się również na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. Urządzenie uwalnia nas od drobin kuchu, szkodliwych drobnoustrojów, alergennych pyłków roślin, wirusów, bakterii i grzybów.
Cała moc naprzód
W sprawowaniu swoich funkcji absorpcyjnych skuteczniejszy jest okap wyprowadzający opary na zewnątrz budynku przez kanał wentylacyjny, czyli pracujący jako wyciąg. Okap kuchenny działający jako pochłaniacz, absorbujący opary przez filtr węglowy, odznacza się niższą skutecznością. Negatywną stroną tego rozwiązania jest też konieczność cyklicznej wymiany filtrów węglowych (co 3-6 miesięcy w zależności od częstotliwości korzystania i zaleceń producenta).
O skuteczności okapu przesądzają również: prawidłowy montaż, właściwe dobranie jego rozmiaru do wielkości kuchenki oraz metrażu kuchni. Oszacowanie potrzebnej wydajności jest proste. Do jej obliczenia mnoży się wielkość kuchni wyrażoną w m3 (wysokość razy metraż) razy 9 dla biegu na średnich obrotach lub razy 12 dla maksymalnego biegu. Jeśli zależy nam, aby okap kuchenny był cichy, wybierzmy model generujący nie więcej niż 50 dB na I biegu. Czasem, przy naprawdę mocnym silniku ten parametr jest przekroczony. Możemy wówczas rozważyć zamontowanie silnika zewnętrznego, który umieszczamy w innym pomieszczeniu (garażu, piwnicy, kotłowni, pralni) lub na zewnątrz budynku. Urządzenie pracuje wówczas w zasadzie bezdźwięcznie.
Okap kominowy do kuchni nowoczesnej
Styl nowoczesny najczęściej występuje w formie minimalizmu. Typowa dla tej filozofii estetycznej jest oszczędność kolorystyczna, duża dyscyplina i prostota formy oraz szlachetność materiałów. W trendzie są zarówno kuchnie drewniane, jak i na wysoki połysk. Najważniejszy jest ład wizualny i elegancja tożsama z redukcją środków wizualnego wyrazu – paleta barw i dekoracje są ograniczone, a bryły geometryczne i bez ozdób. Panuje tu chłodny porządek i nowoczesność. Kuchnia jest nieco laboratoryjna, ale można to przełamać mocniejszym punktowym akcentem kolorystycznym lub cieplejszymi barwami drewna i laminatu.
Z kuchnią taką idealnie zsynchronizowany będzie okap kuchenny GLOBALO ATINO.
Jego elegancka sylwetka wykazuje spójność z czystością wizualną kuchni nowoczesnej, a fragment ze szkła hartowanego sprawia, że okap wydaje się mniejszy i lżejszy optycznie. Urządzenie ma też świetne parametry pracy: jego moc maksymalna wynosi 760 m3/h, a dodatkowe funkcje jak sensor pary, który automatycznie włącza urządzenie po wykryciu oparów i timer – do programowania automatycznego wyłączenia urządzenia – przydają się na co dzień. Okap może pracować też z silnikiem zewnętrznym.
Okap kominowy do kuchni skandynawskiej
Kuchnie urządzone w stylu skandynawskim odznaczają się większą przytulnością. Dominują w nich jasne barwy i naturalne materiały. Silnie usłojone drewno, faktura kamienia i barwy inspirowane przyrodą tworzą klimatyczne wnętrze. Tu również panuje prostota, ale nie laboratoryjna. Jest miejsce na dodatki, zerwanie z linią prostą wytyczoną przez szafki.
Okap kuchenny GLOBALO LARTO to okap przyścienny skośny, który doskonale komponuje się z takimi założeniami estetycznymi. Jego dynamiczna sylwetka zamontowana pod kątem, pasuje do świeżości wizualnej kuchni inspirowanej stylem skandynawskim. Urządzenie ma wysoką klasę wykonania i parametrów technicznych. Jego moc maksymalna wynosi 670 m3/h, ma klasę energetyczną A. Wyposażony jest także w pilot do sterowania zdalnego.
Okap kuchenny do kuchni w stylu lat 60.
Styl retro zaczyna być coraz silniej w trendzie. Lata 60. cechowała duża innowacyjność estetyczna. Pojawiły się futurystyczne kształty, miękkie i opływowe linie, nasycone kolory.
Dzisiejsza interpretacja tego stylu dalej przemawia do ludzi młodych ze względu na jego nieformalny charakter i dużą swobodę aranżacyjną.
Najczęściej występuje w połączeniu ze stylem skandynawskim i nowoczesnym, zanosząc w ten sposób ich surowość wizualną. Do wnętrz z kolorowych lat 60. pasuje okap kuchenny GLOBALO ALTEMO. Jego opływowa sylwetka jest oryginalna i nowoczesna. Urządzenie ma bardzo dobrą klasę pracy. Jego moc maksymalna wynosi 800 m3/h, ma klasę energetyczną A, a timer pozwala na zaprogramowanie automatycznego wyłączenia. Okap może pracować też z silnikiem zewnętrznym.
Okap kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie. Wspiera nas w wysiłkach utrzymania kuchni w czystości, oświetla kuchenkę, ułatwiając gotowanie, ma własności prozdrowotne i dekoracyjne. To nasz sojusznik i ozdoba.
Nowoczesna kuchnia w trzech odsłonach z dyskretnym okapem do zabudowy Loteo marki GLOBALO