Warto mieć okno w łazience. Niekiedy może się to jednak wiązać z pewnym dylematem projektowym. Dlaczego? Gdyż z jednej strony chcemy, by do łazienki wpadało nam naturalne światło, a z drugiej pragniemy w niej prywatności. Jak połączyć te dwa warunki?
Zobacz pomysły na okna w łazience, które oprócz światła i niezbędnej prywatności zapewnią też prawidłową wentylację tego pomieszczenia.
Po co okno w łazience?
Budownictwo mieszkaniowe minionych epok zwykle nie przewidywało okien w łazienkach, zwłaszcza w domach wielorodzinnych. Obecnie sytuacja ma się inaczej – wiele osób docenia, gdy łazienka ma okno. Powody, dla których warto mieć okno w łazience:
- więcej naturalnego światła – co ma wpływ także na obniżenie rachunków za prąd, gdyż nasz dom zużyje mniej energii elektrycznej
- lepsza wentylacja – w łazience gromadzi się bardzo dużo wilgoci, której uchylone okno szybko pozwoli się pozbyć (w kuchni mamy okapy kuchenne, które spełniają to zadanie)
- wyższa temperatura – łazienka ogrzeje się naturalnym światłem słonecznym wpadającym przez okno, dzięki czemu będzie w niej cieplej
- lepsza aranżacja wnętrza – łazienka z oknem jest ciekawszym i bardziej atrakcyjnym pomieszczeniem, które pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników i gości

Okna zamiast sufitu
Okno dachowe tuż nad prysznicem czy wanną niewątpliwie zbliży Cię do natury. Zyskujesz absolutną prywatność (nie licząc ptaków i samolotów gdzieś wysoko na niebie, które mogą Cię podejrzeć), a do łazienki wpada jasne światło słoneczne. Pomysł ten najlepiej realizować już na etapie budowy domu, gdyż późniejsze wycięcie otworu w suficie i dachu będzie zdecydowanie bardziej problematyczne. W praktyce pomysł ten powoduje, że zamiast sufitu masz nad głową otwarte niebo!
Okno dachowe na poddaszu
Bardzo wiele projektów współczesnego budownictwa jednorodzinnego przewiduje okna dachowe na poddaszu z myślą o łazience. W każdej chwili możesz takie okno otworzyć i wpuścić do łazienki świeże powietrze. Z reguły także jest to bezpieczne rozwiązanie, jeśli chodzi o ciekawskich sąsiadów, którzy nie będą w stanie zajrzeć do Twojej łazienki, o ile ich dom nie ma większej liczby pięter.
Drewniane okiennice wewnętrzne
Jeśli masz w łazience tradycyjne okno w ścianie i chcesz zasłonić się przed światem zewnętrznym, z pomocą przyjdą okiennice wewnętrzne. Dzięki drewnianym roletom z możliwością regulacji poziomu światła, jakie wpada do łazienki, zyskasz dużą elastyczność. Rolety drewniane to świetna alternatywa dla klasycznych rolet, żaluzji czy zasłon. Wprowadzą do łazienki niepowtarzalny styl, na myśl przywodzący okiennice w egzotycznych krajach. Dzięki drewnianym roletom łazienka stanie się też bardziej przytulna i mniej zimna.
Luksfery
Innym pomysłem, by wprowadzić do łazienki naturalne światło i zachować prywatność, są tzw. luksfery, czyli szklane pustaki. Grube i nieprzezroczyste szklane bloczki różnych rozmiarach, którymi w istocie są luksfery, spełnią te warunki idealnie. Szkło w tym przypadku może być zupełnie bezbarwne, barwione różnymi odcieniami, gładkie lub wzorzyste. Można je zamontować na większej powierzchni lub punktowo w wybranych miejscach.
Portfenetry
W dużej łazience, w której możemy swobodnie planować przestrzeń, dobrym pomysłem są portfenetry (tzw. okna francuskie). Niegdyś występowały one w pałacach i miały postać okien zamontowanych od podłogi do sufitu z zewnątrz zabezpieczonych balustradą. Portfenetry z powodzeniem zakryjesz żaluzjami, zasłonami lub roletami.
Sposoby na prywatność okien
Jeśli chcesz mieć okno w łazience i jednocześnie zachować w niej intymność:
- stosuj zasłony, rolety, żaluzje lub inne formy zasłonięcia okna
- zamontuj okna z nieprzezroczystego szkła, które wpuści do łazienki światło i ochroni Twoją prywatność
- zamontuj okno na tyle wysoko, by nieproszeni obserwatorzy nie mogli zajrzeć do środka bez drabiny
- zamontuj okno w suficie – zapewnisz sobie super prywatność
Jak widać, sposobów na jednoczesne posiadanie okien i intymnej łazienki jest wiele. Wybierz ten najlepszy dla Ciebie i Twojego mieszkania.
Nowoczesna kuchnia w trzech odsłonach z dyskretnym okapem do zabudowy Loteo marki GLOBALO