Przestrzenny. Praktyczny. Modny z indywidualnie dopasowanym wyposażeniem. Pokój dla ucznia, to obowiązek i wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla ucznia. Co więc zrobić, aby urządzić przyjemny i sprzyjający rozwijaniu pasji pokój dla dziecka?
Aranżacja pokoju dla dziecka, to obowiązek każdego rodzica, bo każde dziecko powinno mieć swój własny kąt do nauki i zabawy, ale również nie małe wyzwanie, bo przecież trzeba aranżować z głową. Kolory ścian i mebli powinny być przyjemne dla dziecka, w jasnych, nie agresywnych kolorach, tak aby dziecko mogło odpoczywać i zbierać myśli. Meble powinny być dobierane w odpowiednim stosunku do wieku i wzrostu dziecka. Najlepiej, kiedy biurko i krzesło maja regulowaną wysokość, ponieważ nie będziemy musieli za kilka miesięcy kupować nowych, przystosowanych do wzrostu naszej rosnącej pociechy.
Biurko:
Z definicji to mebel skrzyniowy, zawierający szuflady, szafki i inne skrytki. Współcześnie biurko powiększyło zakres swoich zastosowań. Dzisiaj wykorzystywane jest jako pulpit do pisania oraz podstawka pod komputer. Najlepsze biurka mają szerokość 90-120 cm a głębokość 50-70cm, natomiast idealny blat to taki, w którym możemy zmienić kąt nachylenia, tak aby można było go dospawać do sylwetki przy pracy.
Jego brzegi i kanty powinny być starannie wykończone np. na okrągło, dla maksymalnego bezpieczeństwa. Jeżeli nasze dziecko zaczyna dopiero swoją szkolną przygodę, warto na początek kupić łatwo zmywalną podkładkę. Ochroni to biurko przed dziurami np. od nożyczek i będzie łatwe w zmywaniu np. po pracach malarskich.
Krzesło:
Krzesło, czyli jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem. Dla potrzeb pokojowych warto kupić wygodniejszą wersję krzesła, czyli fotel. Najlepiej, jeżeli ma regulowaną wysokość oraz oparcie. Ważne jest również, aby oparcie miało wyprofilowane oparcie, naśladujące krzywizny kręgosłupa. W dobrym krześle niezbędne są również poręcze pod łokcie.
Szafki i miejsce na ekspozycje:
Przy biurku albo nad nim powinny znajdować się póki albo szafki z szufladami, aby nasza pociecha mogła układać na niej swoje książki i inne skarby. Szafki można zastąpić skrzyniami albo na przykład ładnymi kartonowymi pudełkami. Nad biurkiem, warto również zawiesić tablicę, aby uczeń mógł wieszać na niej swoje prace plastyczne, pocztówki z wakacji albo plan lekcji.
Oświetlenie:
Dla dziecka najlepsze oświetlenie to, które można dowolnie regulować, w zależności od wykonywanej czynności. Podczas np. czytania potrzeba innego oświetlenia, niż np. podczas rysowania czy kolorowania. Najbardziej optymalne będą więc lampy mocowane przy biurku, albo stawiane bezpośrednio na nim, koniecznie z ruchomym ramieniem. Bardzo ważne również, żeby pamiętać, że jeżeli nasze dziecko jest praworęczne lampa powinna stać po lewej stronie biurka, natomiast jeżeli praworęczne to po lewej. Oświetlenie na biurku nie powinno być halogenowe i mieć zbyt mocnej żarówki.
Nowoczesna kuchnia w trzech odsłonach z dyskretnym okapem do zabudowy Loteo marki GLOBALO