Zmiany klimatu to niepodważalne konsekwencje degradacji środowiska naturalnego przez działania człowieka. Co możemy zrobić we własnym zakresie, by nasze życie było bardziej ekologiczne? Oto wybranych 6 sposobów.
Farby bez LZO (ang. VOC) – Lotnych Związków Organicznych
LZO to substancje, które łatwo przechodzą w postać pary lub gazu. Tym samym ulatniają się, przedostając do powietrza, które wdychamy. Spotkać je można w farbach (wewnętrznych i zewnętrznych), ale też w środkach owadobójczych, odświeżaczach powietrza czy tuszach do drukarki. LZO są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia i mogą powodować alergie. Niektórzy producenci środków chemicznych starają się zmniejszać zawartość LZO w swoich wyrobach. Szukaj produktów z niską zawartością LZO w składzie.
Żarówki energooszczędne
Dla niektórych jest to oczywiste rozwiązanie, ale wiele osób w dalszym ciągu unika ich używania. Niesłusznie. Żarówki energooszczędne zużywają mniej prądu oraz są trwalsze. Żarówki LED pracują nawet do 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki żarowe i zużywają nawet do 80% mniej energii. Nawet jeśli są nieco droższe od żarówek tradycyjnych – warto je kupić, gdyż w perspektywie długoterminowej wykażą oszczędność w rachunkach za prąd.
Energooszczędne urządzenia AGD
Wyposażając nową kuchnię lub zmieniając stare urządzenia AGD, warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną. Im wyższa tym urządzenie będzie pobierało mniej prądu i zapewni nam niższe rachunki za prąd. Dlatego wybierając zmywarkę, piekarnik, lodówkę czy okap kuchenny, postaw na urządzenia energooszczędne.
Materiały z lokalnych źródeł
Ekologiczne projektowanie domów to także wykorzystywanie materiałów pochodzących z lokalnych źródeł. Podłogi, elementy stalowe, szafki, blaty – staraj się nabywać od lokalnych producentów. Jest to przyjazne dla środowiska, ponieważ eliminuje wysyłkę i transport materiałów, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Jest to także wspieranie lokalnej społeczności – stolarzy, rzemieślników.
Wykorzystanie szarej wody
Szara woda, czyli inaczej ścieki szare, to zabrudzona, ale wolna od fekaliów woda. Wytwarzana jest w trakcie domowych procesów takich jak mycie naczyń, kąpiel czy pranie. Jednym z trendów zielonego budownictwa jest znalezienie sposobów na ponowne wykorzystanie szarej wody. Woda taka może zawierać śladowe ilości jedzenia, brudu i innych produktów, ale nadal jest bezpieczna do innych zastosowań jak np. nawadnianie. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50-80% wody szarej nadaje się do ponownego wykorzystania. Poszukaj informacji na temat urządzeń filtrujących ścieki szare, by ponownie ich użyć.
Domy zeroenergetyczne
Budynki zerowej energii netto (ZNE) charakteryzują się zerowym zużyciem energii oraz zerową emisją dwutlenku węgla. Są one samowystarczalne pod względem energetycznym. Mają doskonałą izolację przegród zewnętrznych, odzyskują ciepło z wentylacji i maksymalnie wykorzystują zyski ciepła. Projektując dom zeroenergetyczny, nie potrzebujesz konwencjonalnych źródeł energii (do ogrzewania, zasilania sprzętu AGD czy oświetlenia). Czy to nie byłoby wspaniałe mieć dom zasilany promieniowaniem słonecznym i energią z wiatru?
Nowoczesna kuchnia w trzech odsłonach z dyskretnym okapem do zabudowy Loteo marki GLOBALO