Większość z nas ma raczej małe ogrody. Jeśli jednak możesz w takim ogrodzie usiąść, posadzić kilka roślin i mieć ładny widok z okna, oznacza to, że jest on w sam raz. Podajemy kilka prostych rozwiązań, które sprawią, że maksymalnie wykorzystasz powierzchnię swojego niewielkiego ogrodu.
- Zrób sobie ładny widok z okna
Tak, biorąc pod uwagę jesienne i zimowe miesiące, do ogrodu będziesz zaglądać często przez okno. Zadbaj o to, by z perspektywy domu ogród prezentował się znakomicie, a będziesz się nim cieszyć przez cały rok. Ustaw przy oknie tarasowym wygodny fotel i rozkoszuj się miłymi momentami relaksu. A może zamontujesz zlewozmywak przy oknie wychodzącym na ogród tak, by mieć miły widok podczas wykonywania kuchennych czynności?
- Linie proste i geometryczne kształty
W małym ogrodzie postaw na czyste, geometryczne kształty na tarasie czy trawniku. W urządzaniu tej przestrzeni trzymaj się linii prostych. Może się wydawać, że zakręty i łuki nadadzą Twojemu ogrodowi miękkości i przytulności, ale tak nie jest. To rośliny są najbardziej delikatnym akcentem. Najlepsze ogrody to te, których struktura składa się z wyraźnych linii oddzielających, kontrastujących z bujną roślinnością.
- Prostota
W przestrzeni ogrodowej wykorzystaj maksymalnie trzy rodzaje podłoża. Dla przykładu może to być trawa, piaskowiec i żwir. Sprawi to, że Twój mały ogród będzie spójny. Projektanci ogrodów twierdzą, że jest możliwe otrzymanie spójnej przestrzeni z większej liczby materiałów, ale w przypadku niewielkich powierzchni jest to utrudnione.
- Kolory
Zasada wykorzystania trzech rodzajów materiałów dotyczy także użytych kolorów. Zastosuj maksymalnie 3 kolory do pomalowania ogrodzenia, rodzaju kwiatów, dla akcesoriów ogrodowych i mebli. Ogranicz stosowaną paletę kolorów, a Twój niewielki ogród będzie wyglądał znacznie lepiej.
- Oświetlenie
Oświetlenie ogrodu ma ogromne znaczenie. Zarówno oświetlenie podczas Twojego przebywania w nim, jak i to używane, gdy jesteś w domu i zerkasz przez okno. Jeśli w ciemne, zimowe popołudnie Twój ogród będzie odpowiednio oświetlony, będziesz cieszyć się nim o wiele bardziej. Spróbuj zamontować oświetlenie na kilku poziomach. Pierwszy poziom niech będzie praktyczny – oświetlone schody, przestrzeń wypoczynkowa, ścieżki. Kolejny – oświetlenie dodatków w Twoim ogrodzie, takich jak oczko wodne, małe drzewa, ciekawa powierzchnia ściany czy muru. Na końcu dodaj subtelne oświetlenie na poziomie stóp, by całość rozświetlić delikatnym blaskiem.
- Prywatność
W małym ogrodzie dość trudno się schować i bywa on widoczny dla ludzi z zewnątrz, którzy przechodzą chodnikiem czy ulicą. Można jednak coś zaradzić na ten mały dyskomfort. Umiejętnie posadzone krzewy mogą skutecznie oddzielić miejsce, w którym ustawisz stół i krzesła od widoku ciekawskich gapiów. Warto też umieścić część wypoczynkową w rogu ogrodu – będzie w nim wtedy kameralniej.
- Meble
Dla większości osób ogród jest po to, by w nim odpoczywać, siedzieć, spożywać posiłki. Zwróć zatem szczególną uwagę na meble. Wolisz zaaranżować w ogrodzie zewnętrzną jadalnię z rozległym stołem z krzesłami? Czy może bardziej planujesz rozłożyć się wygodnie na sofie i cieszyć się salonem poza domem? Jeśli masz dużo miejsca, możesz mieć jedno i drugie, ale w małym ogrodzie zwykle musisz postawić na jedną z tych rzeczy.
- Rośliny
Masz już listę roślin, jakie chcesz posadzić w ogrodzie? Cóż, zmniejsz ją o połowę. W małym ogrodzie roślinność może być bujna, ale liczba gatunków powinna być ograniczona. Będzie to łatwiejsze w pielęgnacji. Jeśli twój ogród widać z okien domu – postaw na rośliny całoroczne. Wśród projektantów ogrodów jest takie powiedzenie: jeśli potrafisz sprawić, że ogród dobrze wygląda w grudniu, to maj i czerwiec poradzą sobie potem same.
Posadź rośliny całoroczne w dużych, drewnianych skrzynkach. Nie zapominaj oczywiście o pozostałych, które może nie są całoroczne, ale długo cieszą oko. Taką rośliną jest np. lawenda. Wygrywa z innymi w porze letniej, ale można ją z powodzeniem przystrzyc na zimę. Innym dobrym pomysłem jest zastosowanie tulipanów i krokusów. Ogrodzenie i ściany to dobre podłoże dla wszelkiego rodzaju roślin pnących (wiciokrzew, glicynia, clematis, kobea, milin). Róże z kolei to dobry sposób na uzyskanie w ogrodzie wspaniałych zapachów i kolorów.
- Akcesoria
W niewielkim ogrodzie nie masz zbyt wiele miejsca na zróżnicowane akcesoria, ale z powodzeniem możesz wybrać kilka, które – odpowiednio rozmieszczone – staną się ciekawym dopełnieniem przestrzeni. Mogą to być wiklinowe kosze, ciekawe doniczki, maty lub dywany, poduszki na krzesła, łańcuchy z ozdobami, gruby sznurek, lampy i lampiony, świeczki, koce.
- Trawa
Pomyśl o trawniku w swoim ogrodzie. Trawa wymaga regularnego koszenia w trakcie lata oraz może wymagać pielęgnacji także zimą. Jeśli przewidujesz, że nie będziesz mieć na te prace czasu ani ochoty – pomyśl o trawie sztucznej lub o stworzeniu w swoim ogrodzie mini dziedzińca.
Jednym z największych błędów w urządzaniu małych ogrodów jest uczynienie ich zbyt skomplikowanymi. Użycie zbyt wielu różnych materiałów, przeładowanie, posadzenie zbyt wielu różnorodnych roślin – to wszystko sprawi, że ogród będzie chaotyczny, nieuporządkowany i trudny w utrzymaniu w nim ładu.
Postaw na prostotę i konsekwencję, a Twój zielony skrawek podłogi będzie cieszył Cię i wszystkich wokół przez cały rok.
Nowoczesna kuchnia w trzech odsłonach z dyskretnym okapem do zabudowy Loteo marki GLOBALO